יום שלישי, 16 באוגוסט 2011

ברמנים בקולנוע ובטלווזיה

ההיסטוריה של עולם הבידור מלאה בברמנים על המסך הקטן או המסך הגדול, וגם בכאלה שהחלו את הקריירה שלהם בתור ברמנים והמשיכו אותה בתור כוכבי ענק. הדוגמה הבולטת ביותר היא זו של ברוס וויליס, כוכב הוליוודי ענק שהחל את דרכו בתור ברמן במועדוני ניו יורק בעוד מנסה למצוא עבודה כשחקן בהצגות של ברודווי. סביר להניח שהיו עוד כוכבים חוץ מברוס וויליס שהחלו את רכם על הבר, אבל יש הרבה יותר דוגמאות דווקא לשחקנים מפורסמים ששיחקו ברמנים, גם בטלוויזיה וגם בקולנוע.

למשל צ'ירס. Cheers עלתה למסך בשנת 1982 ורצה במשך 11 עונות עד לשנת 1993. היא הפכה להיות אחת מהקומדיות המצליחות ביותר בהיסטוריה של NBC ושל הטלוויזיה האמריקנית בכלל. במרכז הסדרה עמד בר שכונתי והטיפוסים המוזרים שפוקדים, כאשר את דמות הברמן הראשי מגלם השחקן טד דנסון ולצידו וודי הארלסון, קלסי גרמר ורבים וטובים אחרים. לאחר ביטול הסדרה הופק לה ספין אופ מוצלח לא פחות בכיכובו של אותו קלסי גרמר, ששודר אף הוא במשך 11 עונות בין השנים 1993 עד 2004, למרות שלסדרת ההמשך לא היה שום קשר ישיר לאלכוהול או לברים.

דמות נוספת שכולם מכירים היא זול של טום קרוז הצעיר, לפני עידן הסיינטולוגיה והשיגועים, בסרט הבינוני קוקטייל משנת 1988. שם טום קרוז מגלם בחור צעיר שלא מצליח למצוא את עצמו בעיר הגדולה ומחליט לעבוד בתור ברמן. בעל הבר מלמד אותו את סודות המקצוע ובהמשך הוא מחליט לנסוע לעשות קצת כסף גדול בג'מייקה, כדי לפתוח בר משל עצמו. כמובן שעל הדרך הוא פוגש באהבת חייו ויש עוד לא מעט סצנות צפויות מראש, אבל לפני 20 ומשהו שנה הסרט הזה עשה לתדמית של ברמנים מה שטופ גאן (גם בכיכובו של קרוז) עשה לחניכי קורס טיס. סצנות הפליירינג ושאר פעלולי בר ששזורות בסרט גרמו ללא מעט חבר'ה צעירים לחלום על עבודה בתור ברמנים, ולראיה, עד השנה בה יצא הסרט לא היה בית ספר אחד לברמנים לרפואה בישראל, היום יש כבר יותר מאחד – למרות שרק בית ספר אחד שולט!

למרות שאלה הדמויות שעולות מייד לראש, ברים אפלוליים מופיעים כמעט בכל סרט או סדרה באמריקה, עד כדי כך הם חלק מהתרבות שם. בשנים האחרונות זכורים לטוב מו – הברמן הממורמר מהסימפסונים שכולם אוהבים לרדת עליו. וגם בר הצדפה השיכורה drunken clam מהסדרה "איש משפחה" ועוד ועוד דוגמאות לייצוג של ברים שכונתיים בטלווזיה האמריקנית.


לסיכום, אתם מוזמנים לבדוק את רשימת 10 הברמנים הקוליים ביותר בהיסטוריה של הקולנוע.